Трябва ли бъдещите майки да приемат допълнително витамини и минерали през бременността?
Обща препоръка за прием на витамини и минерали под форма на хранителни добавки не може да се направи. Лекарят ще прецени дали бъдещата майка трябва да обогати храната си с някои биологичноактивни вещества. Важни са моделът й на хранене, както и витаминният и минералният състав на храните, които тя приема.
Трябва да се има предвид, че през бременността потребностите на жената от витамини са повишени. Два пъти са увеличени нуждите от витамин D и от фолиева киселина, до 60% по-висока е необходимостта от витамин В6, до 30-40% – от витамин А и витамин С, 13% до 25% – от ниацин и витамините В2, В12 и Е. Същото се отнася и за минералите. През 9-те месеца нуждата от калций, желязо, цинк и йод са по-големи. Най-повишени са потребностите от желязо – близо 2 пъти, до 33% по-висока е необходимостта от магнезий, до 25% – от цинк, 20% – от калций, 15% – от йод, 7% – от фосфор.
Почти при всички бременни се налага обогатяване на храната с магнезий, за да се подобри перисталтиката на червата и да се овладее констипацията (запекът). Магнезият се използва и за намаляване на риска от възникване на мускулни крампи и от поява на преждевременни маточни контракции. Добавката на калциеви препарати помага за понижаване на кръвното налягане и за редуциране на опасността от прееклампсия. Приемането на цинк се препоръчва като профилактика на отлепването на плацентата или на преждевременното раждане. Обогатяването на храната с препарати, съдържащи желязо, се налага, когато стойността на хемоглобина в кръвта на бременната е под 110 г/л.
HTML Версия: Линк на статията (URL):